مقایسه کارکردی سایت رسمی وزارت امور خارجه ایران و ایالات متحده آمریکا در کاربرد ابزارهای دیپلماسی عمومی

دیپلماسی نوین و سیاست خارجی ایران

عنوان مقاله :

مقایسه کارکردی سایت رسمی وزارت امور خارجه ایران و ایالات متحده آمریکا در کاربرد ابزارهای دیپلماسی عمومی[۱]

ارائه شده در همایش دیپلماسی نوین و سیاست خارجی ایران ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ تهران، تالار سازمان مجامع و همایشهای بین المللی وزارت امور خارجه.

ضیاءالدین صبوری

مدرس دانشگاه و دبیر انجمن ایرانی روابط بین الملل

محمد غنچه سفیدی

کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی، متخصص سئو

چکیده:

یکی از نشانه های سیاست خارجی موفق در تبیین و اجرای راهبردهای دیپلماتیک، برخورداری از پشتوانه دیپلماسی عمومی در کاربست سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی است. نهاد سیاست خارجی یک کشور باید استفاده از دیپلماسی عمومی را در اولویت برنامه های خود قرار داده و بهره برداری از ظرفیت های  نهفته در دیپلماسی عمومی را از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات مضاعف سازد.

یکی از شاخص های توجه نهاد سیاست خارجی به مقوله دیپلماسی عمومی، پیش بینی منوهای فعال و ارتباط پویا و داینامیک در ساختار سایت رسمی وزارت امور خارجه از طریق تبادل اطلاعات و مواضع و تعامل در فضای مجازی و اهمیت دادن به کنشگران غیر دولتی در بستر دیپلماسی عمومی است.

سوال اصلی مقاله حاضر از وجود و کیفیت چنین سازو کاری در ساختار ابزارهای اطلاعاتی نهاد سیاست خارجی یک کشور و موفقیت های آن در استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی در راستای سیاست های رسمی است که نگارندگان تلاش کرده اند در یک مقایسه کارکردی، سایت رسمی وزارت امور خارجه ایران و ایالات متحده آمریکا را در کاربرد ابزارهای دیپلماسی عمومی ارزیابی کنند.

فرضیه مقاله آن است که هرچه نهاد سیاست خارجی از نظر زیر ساخت های فناورانه برخوردار تر باشد، طبعاً امکان استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی در راستای سیاست های رسمی از طریق سایت وزارت امور خارجه نیز فراهم تر خواهد بود.

واژه های کلیدی: دیپلماسی عمومی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتباطات پویا و داینامیک، سایت رسمی وزارت امور خارجه ایران وآمریکا

[۱] – Functional comparison of Iran and the United States ministries of foreign affairs official web sites in use of Public Diplomacy.

دانلود چکیده مقالات همایش دیپلماسی نوین و سیاست خارجی ایران (تهران، ۱۸اسفند )۱۳۹۳

من یه طراح سایت و کارشناس S.E.O هستم که عاشق دنبال کردن اخبار و پیشرفت دنیای دیجیتالم. طراح و مشاور دیجیتال مارکتینگ چند شرکت ایرانی هستم و با دوستانم گروه سما فناوران سارینا رو مدیریت می کنم. خوشحال میشم با هم دانسته هامون رو قسمت کنیم. منتظر آشنایی بیشتر با شما هستم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *